A magyarországi tanulók körében jelenleg több nyelvvizsga is népszerű. Az egyik leggyakoribb ezek közül az Euro nyelvvizsga. Ez a nyelvvizsga jól kimunkált, államilag akkreditált valamint hosszú évek hagyománya áll mögötte, így viszonylag kevés meglepetés érheti a vizsgázót. Van alapfok, közép és felsőfok, valamint mindezek üzleti moduljai is Euro Pro néven. Maga a vizsga négy fő részből áll: szövegértés, írás, hallgatás, valamint beszéd. A fő részek további kis részfeladatokból áll.

A szövegértés részben három feladat van, mindegyiknél van egy szöveg, amit követ egy feleletválasztós, vagy párosításos feladat. Az írás első felében egy levelet kell írni, a második részben pedig választani kell három feladat közül egyet (levél, vagy fogalmazás) A hallgatás részben az első feladat egy párosítás, a második egy kiegészítős, a harmadik egy feleletválasztós teszt. A kiegészítős feladatban mindössze 1-1 szót kell beírni a mondatba. A beszéd rész egy képsorból, egy témakifejtésből és egy párbeszédből áll. Mindegyiknél pár percet kell beszélni mindössze. A nyelvtani tudást nem mérik és nem is pontozzák.

A felkészülés tekintetében kiadtak egy könyvet, valamint füzeteket, amelyek minta feladatokat tartalmaznak. Egy füzet egy komplett vizsgának felel meg. A vizsga honlapja a www.euroexam.org A honlapon szintén van minden szintből egy egy vizsgafeladat.

Az Euro nyelvvizsga tehát főleg azoknak jó, akiknek magyarországi diplomájukhoz vagy munkahelyükhöz kérik, illetve felvételi pontszámot szeretnének érte szerezni, ugyanis az országon belül teljes körű az elfogadottsága. Természetesen mindig érdeklődjük meg az adott intézménynél, hogy valóban elfogadják e, illetve melyik modul letételét kérik. Külföldön azonban nem nagyon ismert, ott leginkább egy nemzetközi hírnevű vizsgát szoktak kérni (Pl TOEFL, Cambridge) Ezek a külföldi nyelvvizsgák saját tapasztalataink szerint sokkal nehezebbek.

A vizsga eredménye egy hónap után jön meg. Ennek oka, hogy az eredményeket számítógépes programokkal analizálják, és ennek függvényében korrigálják a pontokat. Például ha az egyik feladatot felettébb sokan elhibázták, azt a pontot „jóváírják” mindenkinek, hiszen nagy valószínűséggel hibás vagy félreérthető volt a feladat. Vagy ha egy vizsgateremben rossz a magnó, és emiatt a pontok jóval alacsonyabbak mind a többi vizsgateremben, azt a program szintén „kidobja” és a pontok korrigálásra kerülnek. Magyarul mondva, az eredményeket sikeresen megfellebbezni nem nagyon lehet, hiszen az összes lehetséges hibát számítógépesen kiszűrik, valamint korrigálják már az első körben, és csak azután kapjuk kézhez a bizonyítványt.

Amennyiben szeretne vizsgára készülni, vagy csak nyelvet gyakorolni, kérem, vegye fel velem a kapcsolatot az elérhetőségek menüpontban, hogy megbeszéljünk egy ingyenes próbaórát ahol minden további kérdésére szívesen válaszolok.